Zaev: “Önümüzdeki Hafta İçerisinde Makedonya Yeni Hükümetine Kavuşmuş Olacaktır”

0
357
EU Commissioner for Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn in а Meeting with Zoran Zaev, SDSM Party leader in Skopje on March 21, 2017.

Görüşme halinde oldukları  siyasi parti liderleriyle hafta sonuna kadar yeni kabineyi meclise sunmak konusunda aynı fikirde  olduklarını kaydeden Zaev, “Bu hafta sonuna kadar yeni kabine teklifini meclise ulaştırırsak, meclisin iç tüzüğüne göre tartışma 2 gün sürüyor. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki haftanın başında Makedonya’da yeni hükümet oluşacak” diye konuştu.

Brüksel’de beş Balkan ülkesi ile AB’nin Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle görüşen SDSM lideri Zoran Zaev, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Diğer partilerle yeni kabine dağılımı ve kaliteli kadrolar sağlanması için anlaşmaya yakın olduklarını belirten Zaev, Besa’yla yapılan görüşmelerde halen kabinede yer alacak isimleri konuşmaya gelmediklerini belirtti.

Görüşmelerde bulundukları siyasi parti liderleriyle hafta sonuna kadar yeni kabineyi meclise sunmak konusunda hemfikir olduklarını kaydeden Zaev, “Bu hafta sonuna kadar yeni kabine teklifini meclise ulaştırırsak, meclisin iç tüzüğüne göre tartışma 2 gün sürüyor. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki haftanın başında Makedonya’da yeni hükümet oluşacak” diye konuştu.

Zaev, “Halk sonuçlar istiyor, ekonomik refahın sağlanması, reformların başlamasını ve kısacası parlamentonun çalıştığını görmek istiyor. Muhalefet kendi işini iktidar kendi işini yapıyor. Bu da muhakkak ki AB’yle bütünleşmeye ve en çok da vatandaşların hayatlarını iyileştirmeye vesile olacak” diyerek sözlerini noktaladı.