Türkiye’nin en güzel 5 manzarası

0
301

Binlerce yıllık tarihi, zengin mutfağı ve kültürü, denizi ve doğasıyla, Türkiye’nin dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında olması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye manzaralarının eşi benzeri olmadığını kendi gözlerinizle görün!

Ülkemizin doğal güzellikleri, mimari eserleri ve tarihi kalıntıları kendi başlarına yeterince güzel değillermiş gibi, yer yer bir araya gelerek insanın nefesini kesen manzaralar sunuyorlar. Sizin için olağanüstü Türkiye manzaralarını derledik.

1. Kız Kulesi, İstanbul

İstanbul Boğazı’nda Üsküdar açıklarındaki bir adacıkta yer alan Kız Kulesi’nin geçmişi Bizans dönemine dayanıyor. Kule, kuşkusuz İstanbul’un en ünlü simgelerinden birisi. Tarihi yarımadanın enfes siluetiyle bütünleşen görüntüsünü, özellikle gün batımında izlemeye doyum olmuyor. Eğer sadece izlemek yetmez derseniz, Salacak ve Kabataş’tan kalkan teknelerle kuleye gidebilirsiniz.

2. Pamukkale Travertenleri, Denizli

Pamukkale, beyaz travertenleriyle dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir doğal oluşum. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Pamukkale, günün her saatinde güneşin açısına göre farklı görsel lezzetler sunuyor ve en baş döndürücü Türkiye manzaralarından birini oluşturuyor.

3. Tekirova, Antalya

Tekirova, Kemer’in mavi bayraklı plajlarıyla tanınan bir tatil beldesi. Bu plajlardan en ünlüsü de Olimpos. Olimpos’un ve civardaki diğer koyların güzellikleri herkesin malumu. Ancak Tekirova’da bundan daha fazlası da var. Mesela üçgen şekliyle dikkat çeken ve Akdeniz’i tüm heybetiyle izleyen Tahtalı Dağı.

4. Mardin Evleri, Mardin

Masal dünyasına girmeye hazır mısınız? Mardin’in sarı taş evleri insanı daha ilk bakışta kendine çekiyor. Evlerin manzarası ise yörenin binlerce yıllık tarihinin birikimi ile Mezopotamya Ovası’nın sessizliğini bir arada sunuyor. Son derece kendine has bir dokusu olan Mardin, muazzam Türkiye manzaralarından.

5. Nemrut Dağı, Adıyaman

Kommagene kralı Antiochus Teos’un Yunan ve Grek tanrılarının heykellerinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da Nemrut Dağı’nın 2150 metrelik zirvesine yaptırmış. Nefes kesen Türkiye manzaralarından Nemrut Dağı, UNESCO tarafından bir Dünya Mirası ilan edildi. Nemrut Dağı’na çıkıp günbatımını bir kere izleyince, bunun sebebini anlamak hiç de zor olmuyor.