Türkiye’nin Balkan ülkelerine ticari desteği artarak devam ediyor

0
269

Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bosna Hersek ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini ve var olan iyi ilişkileri daha ileriye götürmeyi amaçladıklarını belirterek “Bosna Hersek ile 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini en kısa zamanda yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

Fakıbaba, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temasları kapsamında, Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic ile görüştü.

Bakanlık binasındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Fakıbaba, Saraybosna’daki temaslarının son derece başarılı geçtiğinin altını çizerek, “Türkiye için Bosna Hersek, Balkanlar’ın kilit ve en önemli stratejik noktalarından, Türkiye’nin en değer verdiği ülkelerden birisidir. Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü, demokrasisi, birlik ve beraberliğinin sadece bu bölge için değil, dünya için de önemli olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini en kısa zamanda yakalayacaklarına inandığını söyleyen Fakıbaba, “Amacımız, Bosna Hersek halkının tümünün refah seviyesinin yükselmesidir. Bunun en güzel göstergelerinden biri de Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın şubelerinin Bosna Hersek genelinde eşit bir şekilde dağılmış olmasıdır. Ayrıca TİKA projelerinin de yine her tarafta eşit bir şekilde dağılmasına özen göstermektir. ” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede Türkiye’ye desteği için de Bosna Hersekli yetkililere teşekkür eden Fakıbaba, Bosna Hersek’te FETÖ elemanları temizleninceye kadar bu desteğin sürecek olmasından dolayı da yürekten teşekkür ettiğini söyledi.

“3-4 yıl içinde 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz”

Mirko Sarovic de toplantıda Bosna Hersek ekonomisi adına önemli birçok konuyu ele alma imkânı bulduklarını belirterek, Türkiye’nin Bosna Hersek’in en önemli ticari ortaklarından biri olduğunun altını çizdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 yılında 700 milyon doları aşmasının planlandığını kaydeden Sarovic, bu rakamın daha yılın ilk yarısında 650 milyon dolara ulaştığını vurguladı.

Özellikle tarım ürünleri ihracatının önemine değinen Sarovic, bunun üçte birini, Türkiye’ye ihraç edilen ürünlerin oluşturduğunu söyledi.

Bakan Fakıbaba’nın, yılın son çeyreğinde Saraybosna’da iki ülkeden iş adamlarının katılımıyla bir iş forumu düzenlenmesini teklif ettiğini aktaran Sarovic, gelecek 3-4 yıl içerisinde 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Sarovic, 2012 yılında tarım ürünlerinin Türkiye’ye ihracatının 6 milyon avro civarında olduğunu, 2016 yılında ise bu rakamın 135 milyon avrodan fazla olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye et ihracatına da değinen Sarovic, karayolu ile ilk sevkiyatın geçen haziran ayında yapıldığını ve şu ana kadar bin 300 tondan fazla kemiksiz dana etinin Türkiye’ye ihraç edildiğini ifade etti.

Zvizdic ile görüştü

Fakıbaba, Saraybosna’daki temasları kapsamında ayrıca, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic’le de bir araya geldi. Hükümet binasındaki görüşme, başında görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleşti.

“Bosna Hersek ile var olan iyi ilişkileri daha ileriye götürmeyi amaçlıyoruz”

Fakıbaba, Saraybosna’daki temaslarını, Ziraat Bankasının bu ülkedeki genel müdürlük binasını ziyaret ederek tamamladı. Ziraat Bankası Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş’tan çalışmalar hakkında bilgi alan Fakıbaba, gazetecilere temaslarını değerlendirdi.

Bakan Fakıbaba, Bosna Hersek ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, var olan iyi ilişkileri daha ileriye götürmeyi de amaçladıklarını söyledi.

Bosna Hersek’te çok iyi bir pazar ve Türkiye için önemli ithalat ürünleri olduğunu aktaran Fakıbaba, “Bunlarla ilgili çok değerli devlet adamları ile görüştük. Bu görüşmelerin neticelerini Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza arz edeceğiz. Onlarla fikir teatisinde bulunduktan sonra tekrar kararımızı vereceğiz.” dedi.

“Biz isteriz ki vatandaşlarımız çok ucuza et yesin”

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye et ihracatı konusuna da değinen Fakıbaba, et meselesi hakkında çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, gerçekleştirilen çalışmaların olumlu yansımasının kısa zamanda görüleceğini söyledi.

Türkiye’de vatandaşların ucuz et yemesini istediklerini dile getiren Fakıbaba, et konusunda üreticiden aradaki kasaba, sanayicisinden ithalatçısına ve tüketicisine herkesi düşünmek gerektiğini vurguladı.

Fakıbaba, Türkiye’nin Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü ve istikrarını isteyen ülkelerin başında geldiğine dikkati çekerek, Bosna Hersek’in ve Balkanlar’ın istikrarının, Türkiye’nin de istikrarı olduğu kaydetti.

Dün de Sırbistan’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Fakıbaba, “Bugün Bosna Hersek’teyiz. Yarın başka bir Balkan ülkesinde olacağız. Biz bütün insanları seviyoruz, ayrımımız yok. Bizim buradaki amacımız istikrarın sağlanmasıdır.” dedi.

Fakıbaba, Ziraat Bankasının ayrım yapmadan Bosna Hersek’in farklı şehirlerinde 30’un üzerinde şube açtığına işaret ederek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) da hiçbir ayrım yapmadan ülkenin her tarafında projelerini sürdürdüğünü vurguladı.

 

kaynak: http://www.tarim.gov.tr/