TİKA’dan Moldova’ya sağlık desteği

0
77

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Moldovalı doktorlara Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

Moldovalı doktorlar için Türkiye’de eğitim programı düzenlendi. TİKA tarafından Kişinev’de tadilatı yapılarak Modern Tıbbi Ekipmanlar ile alt yapısı güçlendirilen ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım, Moldova Başbakanı Pavel Filip ve TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam’ın da iştirak ettiği törenler ile açılışı gerçekleştirilen Kişinev Anne ve Çocuk Sağlık Enstitüsü’nün Doktorlarının, sağlık projelerinin sürdürülebilirliği kapsamında Ankara’da eğitim programına katılmalarını destekledi.

TİKA ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan Eğitim Programı çerçevesinde,  Moldovalı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Uzmanları;  Jinekolojı, Endoskopi, Radyoloji, Fonksiyonel Teşhis, Konjenital Malfarmasyon Cerrahisi ile Üro Jinekoloji Cerrahisi alanlarında, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanelerinde eğitimlerini tamamlayarak, branşlarında son teknolojik gelişmeler konusunda Türk meslektaşları ile tecrübe paylaşımlarında bulundular.

Türk akademik ve uzman kadrosu ile yoğun olarak gerçekleşen İki haftalık Eğitim Programları çerçevesinde, Türk ve Moldovalı Doktorlar ortak muayene ve ameliyatlar gerçekleştirerek  Kliniklerin işleyişi, poliklinik takibi, ameliyathane ve yoğun bakım gözlemleri konularında da tecrübe paylaşımlarında bulundular.

 

 

Moldovalı Doktorlar TİKA’nın Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde Uyguladığı Sağlık Projeleri Hakkında Bilgi Aldı Aldılar

TİKA Başkanlığını ziyaret eden Moldovalı Doktorlara, Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Daire Başkanlığınca TİKA’nın bölgede uyguladığı sağlık projeleri hakkında bilgi verildi. Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerine yapılan sağlık projelerinden kendilerinin de istifade ettiklerini ifade eden Moldovalı Doktorlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve TİKA ya teşekkürlerini ilettiler ve Türkiye’nin TIP alanında Avrupa’nın birçok Ülkesinden daha ileri olduğunu vurgulayarak, Moldova olarak sağlık alanında yakın işbirliği çalışmalarında Türkiye’yi tercih edeceklerini belirttiler.

Ayrıca, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi seminer salonun da gerçekleşen sertifika töreninde, konuk Moldovalı Doktorlara Madalya ve Sertifikaları TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve Sağlık Bakanlığı Akademik kadrosu tarafından takdim edildi.

TİKA’nın Balkanlar ve Doğu Avrupa’da sağlık sektöründeki büyük desteği takdirle karşılanıyor.

 

kaynak: tika.gov.tr