TİKA’dan Bosna’ya Hayvancılık desteği

0
245

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek’te 20 aileye toplam 420 adet küçükbaş hayvan desteğinde bulunuldu.

Tika, “Aile Çiftçiliği ile Bosna Hersek’te Koyun ve Keçi Genotipinin Oluşturulması ve Popülasyonun Artırılması ile Kırsal Yoksulluğun Azaltılması Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Srebrenica, Bratunac, Milići, Vlasenica ve Zvornik Belediyelerini içeren Hersek bölgesinde 20 aile işletmesi çiftliği kurulmuş ve 420 baş koyun dağıtılarak projenin birinci aşaması tamamlandı.

Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenlerinin danışmanlığında sahada yürütülen proje 5 yıl süre ile uygulanacak. Aile işletmelerinin her sene 5’er tane kuzusunu sisteme yeni dahil olan ailelere vermesi ile sürdürülebilirliği sağlanacak olan projede, her yılın sonunda yeni yetiştiriciler sisteme dahil edilerek her aile işletmesinin altında sorumlu olacağı yeni aile işletmeleri kurulacak.

Aile başına 21 koyun dağıtılarak 20 aile işletmesi çiftliği ile başlanan projede 5 yılın sonunda 800 ailenin sisteme doğrudan katılması ve 4000 insanın projeden yararlanması hedefleniyor. Projede ayrıca çiftçilere, hayvanların bakımı ve beslenmesi, hayvan sağlığı noktasında danışmanlar tarafından eğitim de veriliyor.

 

 

kaynak: www.tika.gov.tr