Thaçi: Kosova Siyasi ve Ekonomi Bakımından İlerleme Kaydetmiştir

0
230

Amerika Kıtasının Uluslararası Ekonomik Forumu Kapsamında düzenlenen Paris konferansında konuşan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Avrupa perspektifi aracılığıyla Kosova’nın siyasi ile ekonomi kalkınmasından  ve ülkemizin çıkarından olan diğer konulardan konuştu.

Thaçi, AB üyeliğine götüren yolda ve vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmek amacıyla Kosova’nın yeni devlet olarak siyasi ve ekonomik yönde gelişen bir ülke olduğunu belirtti.

AB üyeliğinin Kosovalı vatandaşların yüzde 95- i tarafından desteklendiğini söyleyen Thaçi, reformlar devamlılığının bir gereksinim olduğunu ifade etti.

Elde edilen başarıların Avrupai perspektiften kaynaklandığını ileri süren Thaçi, vize serbestisi çalışmalarının başarıyla sonuçlanacağı ümidini dile getirerek, vize serbestisinden Batı Balkan ülkelerinden sadece Kosova’nın hala yararlanamadığını vurguladı.

Paris konferansında konuşma yapan Thaçi, Kosova ve Sırbistan arasındaki müzakerelere de değinerek, bu müzakerelerin yakın bir gelecekte nihai bir anlaşma ile tamamlanacağı inancını belirtti.

kaynak:kosovahaber