Sofya Bulgar-Türk Tarım İş Forumu’na Yaklaşık 120 Türk Firması Katılacak

0
225

Sofya’da 27 Kasım 2017 tarihinde kapsamlı bir Bulgar-Türk Tarım İş Forumu yapılacak. Tarım İş Forumu, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tarımsal ticaretin arttırılmasına yönelik kararlarla ilgili düzenleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmed Eşref Fakıbaba’nın başkanlığındaki Türk heyetinde Türk iş dünyasının 120’den fazla temsilcisinin yer alması bekleniyor.

Forumda hayvancılık, bitki üretimi ve bilim konulu üç temel panel düzenlenecek. İki ülkenin devlet kurumları ve iş dünyasının temsilcileri organik tarım, tarım bilimi, biyoteknoloji, gübreler ve ilaçlar konularında söz alacaklar.

Ele alınacak temel konulardan biri Türkiye’ye kuzu ihraç etme imkanı olacak. Edirne’de düzenlenen 13. Dönem Türkiye-Bulgaristan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin bu konuda görüşü açıklandı. Bulgaristan’da hayvan üreticilerinin üretmek, beslemek ve kesmek için Türkiye’ye canlı koyun ihraç edebileceği belirtildi. Bunun tek şartı, Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen hayvan sağlığı koşulları doğrultusunda ek bir beyan formu doldurmalarıdır.

kaynak:kircaalihaber