Rusya’da havalimanını Türk şirketi inşa edecek

0
320
izmir ihale ilan 39x26 newsport

Rusya ile Türkiye arasında son zamanlarda ekonomik ilişkilerde iyileşmeler yaşanmaya devam ediyor.

Adını Avrupa’nın en lüks futbol sahası Krasnodar Arena ile duyuran Esta Construction, Rusya’nın Saratov şehrinde kurulacak yeni havalimanı inşaatı için açılan 100 milyon dolarlık ihaleyi kazandı. İhale sonrası Esta, havalimanının ilk etabının genel müteahhitliğini üstlenecek. Şirket ayrıca, toplam alanı 35 bin metrekare olan havaalanı ana binanın yanı sıra özel alanları, asfalt yolları, park yerleri ve kaldırımları yapacak.

Başvurusu Aeroportı Regionov şirketi tarafından onaylanan Esta, toplam yirmi şirketin başvurduğu açık ihalede Rusya, Türkiye, İtalya ve Çek Cumhuriyetinden şirketler yarıştı. İhale şartlarına göre rekabeti kazanan şirketin ‘Design&Build’ şeması uyarınca çalışmaları da yapması, bir başka deyişle genel müteahhittin sadece inşaat çalışmaları değil, proje hazırlaması da gerekiyor.

Saratov şehri yakınlarında bulunan ve yeni havalimanının kurulacağı Saburovka yerleşim merkezinde inşaat için Aeroporı Regionov Şirketine ait ‘SarAeroİnvest’ şirketi tarafından hazırlıklara başlanmıştı.