Rusya 9 Yayın Organını “Yabancı Ajan” İlan Etti

0
68

Rusya Adalet Bakanlığı, ABD devleti tarafından finanse edilen ve Rusya’da faaliyet gösteren dokuz yayın organını “yabancı ajan” ilan etti.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkede faaliyet gösteren ve yurt dışından finanse edilen basın kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak tanınmasını öngören yasa tasarısını geçen haftalarda imzalamasının ardından harekete geçen Adalet Bakanlığı, dokuz yayın organını bu kanun kapsamına aldı.

Söz konusu yasa tasarısı geçen ay Rusya parlamentosunun her iki kanadında da onaylanmıştı. Rusya’nın hamlesi, ABD’nin Rus hükümeti tarafından finanse edilen ve ABD’de yayın yapan Russia Today (RT) televizyonunun Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası kapsamında “yabancı ajan” olarak kaydedilmesine cevaben gelmişti. ABD’li makamlar, RT muhabirlerinin Amerikan Kongresi’ne akreditasyonları da iptal etmişti. Washington, Moskova’yı 2016’da Donald Trump’ın başkan seçildiği başkanlık seçimlerini etkilemekle suçluyor ve bunda RT’nin de katkısı olduğu öne sürülüyor.

Rusya Adalet Bakanlığı yayımladığı son açıklamada, Voice of America ve Radio Free Europe/Radio Liberty ile bu kuruluşlara bağlı yedi medya organının “yabancı ajan olarak faaliyet gösterdiğini” belirtti.