Romanya’da Türk Araştırmaları Merkezi Hizmete Açıldı

0
223

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Orta ve Doğu Avrupa’da Osmanlı eserlerini ihya ederken, elde edilen tecrübeleri bölge ülkeleri ile paylaşıyor.

TİKA tarafından, son olarak Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan, Bükreş Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi yenilenerek hizmete açıldı. 20 yıldır faaliyet gösteren ve Türk ve Osmanlı tarihi alanlarında öğrenci yetiştiren merkezin tadilatı gerçekleştirildi. Merkeze son teknoloji cihazlar ve ofis mobilyaları hibe edilerek modern bir çalışma ortamına kavuşması sağlandı. Ayrıca proje ile merkez bünyesinde bir de Türk köşesi açılarak Türk tarih ve kültürünün tanıtımına katkı sunuldu.

Bunun yanı sıra Romanya tarihinde bir ilk olarak Osmanlı Arkeolojisi ile ilgili iki günlük uluslararası konferans düzenlendi. Bükreş Üniversitesi Tarih Fakültesi Türk Araştırmaları Merkezi ve Romanya Arkeoloji Enstitüsü ile ortaklaşa gerçekleştirilen konferansa, Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya Kültür Bakanlığı Bakan Danışmanı Viviana Anghel, TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Bükreş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bogdan Murgescu, Türk Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Silvana Rachieru, Kanuni Sultan Süleyman Türbesinin kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Ali Uzay Peker ve diğer davetliler katıldı.

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Osman Koray Ertaş da “Türkiye ile Romanya arasında her alanda ilerleyen yakın ilişkiler, akademik ve bilimsel iş birliği alanında da somut projelerle güçlenmektedir. Zengin tarihi ve kültürel geçmişiyle bölgedeki önemli iş birliği ortaklarımızdan biri olan Romanya’daki ortak taşınmaz kültür mirası eserlerinin ortaya çıkarılması ve mevcutların muhafazası için Romen makamları ve bilim dünyasıyla birlikte gayret gösteriyoruz” dedi. Büyükelçi Ertaş, Türk ve Romen tarihçileri ve arkeoloji uzmanlarının ilk kez düzenlenen bir konferansta bir araya gelmelerinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ve söz konusu toplantının özellikle Osmanlı dönemine ait eserler bakımından arkeoloji alanında somut projelerin hayata geçirilmesine vesile olmasını temenni ettiğini ifade ederek toplantının gerçekleşmesine imkân sağlayan kurumlara teşekkür etti.

kaynak: tika.gov.tr