Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri

0
272

Kırklareli Sağlık Müdürü Fatih Selvi, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların, iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.

Kırklareli Sağlık Müdürü  Fatih Selvi, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların, iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.

Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğini söyledi.


Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu uyarısında bulunan Selvi, şu önerilerde bulundu:

“Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarlarıdır. İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir.”

Selvi, iftar sonrası bol miktarda su tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.