Paris’te “Tek Gezegen” Zirvesi

0
75

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Paris İklim Anlaşması’nın yıldönümünde Tek Gezegen Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirvenin Paris Anlaşması hedeflerinin hayata geçirilmesine yardımcı olması umut ediliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris İklim Anlaşması’nın ikinci yıl dönümünde, zengin ülkelere ve dünya çapında çalışan firmalara küresel ısınmayla mücadeleye daha fazla katkıda bulunma çağrısı yaptı. Macron yoksul ülkelere küresel ısınma nedeniyle yaşadıkları sorunları aşabilmeleri için daha fazla destek olunması gerektiğini de vurguladı.

Paris’te “Tek Gezegen Zirvesi” (One Planet Summit) adıyla düzenlenen zirve öncesinde CBS haber kanalına konuşan Macron, ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekilmesinin alarm çanlarının çalmasına neden olduğunu belirtti. Macron “Eğer harekete geçmez; üretim, yatırım ve davranış şeklimizi değiştirmezsek, milyarlarca kurbanın sorumlusu olacağız” şeklinde konuştu.

Paris’teki zirveye 50 ülkeden liderlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, girişimciler, özel şirketler ve bilim adamları katılıyor. Zirveye yaklaşık 4 bin kişi davet edildi. ABD ise zirvede büyükelçi düzeyinde temsil ediliyor.