Neden hapşırırız?

0
333
UNITED STATES - CIRCA 1950s: Woman sneezing. (Photo by George Marks/Retrofile/Getty Images)

Hapşırma birdenbire,ani olarak burundan ve ağızdan nefes verme olayıdır. Hapşırmadan önce burun kanalları içinde sinirler uyarılarak beyine sinyal gönderilir. Beyin bu sinyali alarak baş ve boynumuzdaki kasları uyarır böylece ani olarak bir nefes verme olayı yaşanır.

Peki neden hapşırırız?

Burun kanalları içindeki sinirlerin toz, duman, ani olarak ışığa, güneşe bakılması, parfüm yada çiçek tozu gibi alerjik durumlarda hapşırma meydana gelebilir. Bazı insanlarda ise bu durum genetiktir. Belli dönemlerde hapşırık krizlerine geçirebilirler. Hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu oluşan psikolojik bir reaksiyondur. Aslında burnumuz nefes almamızda çok önemli bir görev yapar. Hava onun dar kanallarından türbülans oluşturarak geçerken hem ısısı ayarlanır, hem de içindeki toz burada filtre edilir.Buradaki sinirlerin uyarılmasının nedenleri değişiktir.

En çok alerjik etkilenmedir ama toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha vardır. Hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi sinir uçlarının ikaz göndermesi sonucu, burnumuzdan önce bir salgı gelir. Biz bunun pek farkına varamayız. Bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar uyarılarak ani nefes boşanması olayı yaşanır. Ses tellerinin olduğu bölüm önce kapanır ve buradaki havanın basıncı iyice yükselir. Sonra aniden açılarak hava yüksek bir sesle dışarı verilir. Tabii beraberinde burnumuzdaki toz gibi yabancı maddeler ve soğuk algınlığı yaratan mikroplar da. Ancak tıp bilimi hapşırma ile yayılan mikropların, elle yayılanlardan çok daha az olduğunu saptamış bulunmaktadır.

Uyku esnasında hapşırma çok nadir görülür. İlginç olan olay her kim hapşırırsa gözlerini kapatmasıdır. Gözü açık hapşıran insan neredeyse hiç yoktur. Her ne olursa olsun hapşırmayı engellemeye çalışmak kötü durumlara yol açabilir. Kalp üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir. İnsanların hapşırırken kendilerini kasmaları, sıkmaları ya da engellemeye çalışmaları birçok sorunun meydana gelmenesine neden olabilir.