Kosovalılara Arnavutluk vatandaşlığı verilsin talebi

0
379

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta’dan, Kosova vatandaşlarına, Arnavutluk vatandaşlığı verilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanlığı makamında düzenlenen basın toplantısında Thaçi, Kosova vatandaşlarına, Arnavutluk vatandaşlığı verilmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Thaçi, “Kosovalılar serbest dolaşımı için tek umut, Kosova vatandaşlarına Arnavutluk vatandaşlığı verilmesidir. Avrupa Kosovalılara adaletsiz davrandığı için Sayın Meta’dan Anayasa uyarınca Kosovalılara Arnavutluk vatandaşlığı verilmesini talep ettim. Karadağ ile sınır anlaşması kriterlerden biri olduğu için vize muafiyetinin yakın bir gelecekte gerçekleşeceğine inanmıyorum. AB’nin yürüttüğü engelleyici politika bugün burada Arnavutluk devletinden bizlere vatandaşlık verilmesini talep etmeme neden oldu” dedi.

Arnavutluk cumhurbaşkanı İlir Meta ise, Kosova’ya vize muafiyetinin Karadağ Sınır Anlaşması ile şartlandırılmasının haksızlık olduğunu savunarak, bu izolasyonun sonlandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Batı Balkan ülkelerinde serbest dolaşıma sahip olmayan tek halkın Kosova vatandaşları olduğunu altını çizen Meta, “Kosovalıların Arnavutluk pasaportlarına sahip olması bir çözüm değildir. Ben bu talebi anlayışla karşılasam da önemli olan vize muafiyeti sorununun ortadan kaldırılmasıdır” ifadelerine yer verdi.