İtalya Dışişleri Bakanı: “Bize ders değil para verin”

0
195

İtalya Dış İşleri Bakanı Angelino Alfano, Avrupa Birliği’ne yönelik yaptığı açıklamada “Bize ders değil para verirseniz daha çok mutlu oluruz” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile düzenlediği basın toplantısında birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu. Libya’daki İtalya etkisine ve İtalya’nın son zamanlardaki insan hakları ike ekonomik sıkıntılarına dikkat çeken Alfano, Avrupa Birliği ülkelerine yönelik açıklaması da bir hayli ilginç karşılandı.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, “İtalya, insan hakları konusunda dünya şampiyonu. AB Komisyonu Başkanı Juncker da İtalya’nın Avrupa’nın onurunu kurtardığını söyledi. Biz, tarih önünde Avrupa’yı bu konuda doğru yerde konumlandırdık. İtalya olarak, Libya’da tutulan göçmenlere yönelik insan hakları ihlallerini kabul etmemiz mümkün değil. Oradaki durumu iyileştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, bize ders vermeye kalkan herkesi ders değil daha fazla mali ve organize destek vermeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın, Libya Savaşı’ndan sonraki tutumu ve kaçak göçmenlere karşı tavrı birçok insan hakları kurumu tarafından eleştiriliyor