Gurbetçilere müjde: Askerlikte 3 yıl şartı kalkacak

0
270

Almanya’da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Avrupalı Türkleri  sevindirecek haberler verdi.

Önce 2018 yılı itibariyle askerlik ücretlerinin konsolosluklarda ödeneceği müjdesini veren Yeneroğlu. Askerlik ile sorunlardan birinin daha önümüz yıl ortadan kalkacağını söyledi. Bilindiği üzere Dövizle askerlikten yaralanmak isteyen Yurt dışında yaşayan Türklerden 1000 Avro artı yurt dışında en az üç yıl çalışmış olma şartı aranıyordu.

Yeneroğlu, yaptığı açıklamalar zincirinde Milli Savunma Bakanıyla görüşerek insanların askerlik bedelini ödeyebilmesi için üç yıl çalışma şartını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi. Hambur’da STK temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya gelen Yeneroğlu açıklamasında, “ Örneğin yurtdışında doğmuş, orada tüm eğitimini yapmış gençler de faydalansın bundan. 18 yaş altında en az 5 yıl Almanya’da eğitim almış ve hala yurtdışında yaşayan gençlerimiz, üç yıl şartından muaf olsunlar. Bu konu ile ilgili olarak düzenleme üzerinde çalışıyoruz.  Zannedersem yılbaşından sonra bu da yürürlüğe girecektir” dedi.