Gurbetçilere bir kolaylık daha

0
326

Türkiye’ye tatile gidecek gurbetçiler için Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gümrük kayıt işlemlerinde büyük kolaylık getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hizmete sokulan “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapacak yolcuların gümrük kayıt işlemleri artık daha hızlı ve kolay olacak.

Yeni gümrük uygulaması sayesinde gurbetçiler, gümrüklere gelmeden önce araç sahibinin ve aracın (ad, soyad, pasaport/kimlik no, doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no, plaka no, şase no, marka, model, cins) bilgilerini sisteme girerek kayıt işlemlerini kendileri yapabiliyor. Eğer araç sahibi araçta yok ise vekâletle aracı kim getiriyorsa o kişiye ait pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerekiyor.

Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan yeni uygulamaya gurbetçiler, www.gtb.gov.tr “E-İşlemler” menüsünden ulaşabilecek. Böylelikle yurt dışında yaşayan vatandaşlar, menüde yar alan “Taşıt Ön Beyan Uygulaması”nı kullanarak kişi ve taşıta ait bilgileri online olarak önceden girebilecek.

Yeni gümrük uygulamayı kullanmayı düşüyorsanız, Türkiye’ye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten en erken 15 gün önce ön beyanda bulunmanız gerekecek.