Fransa’da OHAL sona erdi: Ama!

0
879

Fransa’da yaklaşık iki yıldır süren OHAL 1 Kasım Çarşamba Günü itibariyle sona erdi. Fakat meclis tarafından kabul edilen yeni terör yasasının OHAL’den pek bir farkı olmayacak.

Fransa’da 2015 yılında artarda gelen terör olaylarından sonra François Hollande döneminde alınan OHAL kararı dün sona erdi. Fakat Fransa’nın teröre karşı aldığı yeni önlemlerin katılığı, bazı kesimler tarafından özgürlüğü kısıtlıyor diye eleştiriliyor.

Fransa’da geçtiğimiz haftalarda meclisten geçerek kabul edilen yeni terör yasasının kısıtlamaları ve katı kuralları Fransa’nın bir parçası olmaya devam edecek.

Fransa’da OHAL’den sonra uygulanmaya başlanan yeni terör yasasında şu kurallar yer alıyor.

HAREKET KISITLAMASI

Yeni yasa, terör örgütleriyle irtibatlı kişilerin ikamet ettikleri kasaba ya da kent dışına çıkmasını engelliyor ve bu kişilere günlük adli kontrol şartı getiriyor. Söz konusu kişilerin belli bazı bölgelere girişi de yasaklanıyor. OHAL uygulamaları aynı kategorideki kişilere kısmi ev hapsi öngörüyordu. OHAL hükümleri sadece terör şüphelilerine değil aynı zamanda radikal solculara da onları eylemlerden uzak tutmak için uygulanabiliyordu.

İBADET YERLERİNİN KAPATILMASI

Yeni yasa, yetkili makamlara aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı ibadet yerlerini kapatma yetkisi tanınıyor. Nefret ya da ayrımcılık, şiddet ya da terör eylemlerine destek ibadet yerlerinin kapatılması için gerekçe olabilecek.

EV ARAMASI

OHAL uygulamasında olduğu gibi soruşturma makamları yeni yasa uyarınca ev araması yapabiliyor. Ancak OHAL’den farklı olarak aramalarda sadece terör eylemlerine engel olma amacı gözetiliyor ve hâkim kararı şartı bulunuyor.

LİMAN VE HAVALİMANLARINDA KİMLİK KONTROLÜ

Yeni yasa liman ve havalimanlarının 10 kilometrelik çapı içerisinde kimlik kontrollerine imkan tanıyor. Hükümet uygulamanın 20 kilometre içerisinde yapmasını önermişti. Fransız Le Monde gazetesi önerinin kabul edilmesi halinde, uygulamanın 39 büyük kentten 36’sını etkileyeceğini ve Fransa nüfusunun yüzde 67’sini kapsamı içine alacağını yazmıştı. Diğer hükümlerden farklı olarak bu madde, 2020 yılından sonra da yürülükte olmaya devam edecek.