Eşini sekreter olarak atadı büyük tepki aldı

0
587

Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversitenin bir bölümüne eşini sekreter olarak ataması büyük tepkilere yol açtı.

Tepkilerden sonra bir açıklama yapan ve eşinin bu görevi yapacak tecrübeye sahip olduğunu belirten rektöre bir tepki de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Bakan Yılmaz atama hakkında şu açıklamalarda bulundu, “Doğru olmadığını söylüyorum. Liyakatli olmuş olabilir, hak etmiş olabilir ancak bir de genel kural var ki bir hak eden, bir liyakatli olan o mu vardır? Bir de vatandaşın algısı gerçeğin önündedir. Onun liyakati konusunda hiç kimsenin şüphesi yok. Muhakkak ki o makama gelen bir kimse, kendisinde sıkıntıya neden olacak değil, kendisini ileriye götürecek kimseyi atar.

VATANDAŞIN ALGISINA SAYGI GÖSTERMEK LAZIM

Ancak öyle dahi olsa vatandaş, her zaman yakınlarından birisinin görevlendirilmesinin doğru bir atama olmadığı şeklinde bir kanaate, bir algıya sahip. Bu algı bazen gerçeğin de önündedir. Ancak vatandaşın bu algısına saygı göstermek gerekir. O doğrultuda hareket yapılsa daha uygun, daha doğru olurdu.”