Danimarka, En İyi İş-Yaşam Dengesine Sahip. Peki Neden?

0
399

OECD Better Life raporuna göre; Danimarkalılar’ın iş-yaşam dengesi rapordaki diğer ülkelerden daha iyi durumda.

Raporda yer alan ülkelerin ortalama uzun çalışma saatleri olan çalışanları, toplam çalışanların %13’ünü kapsıyor; Danimarka’da ise bu oran, %2’ye düşmüş durumda. Danimarkalılar günün 16 saatini boş zaman geçirmek, uyumak ve yemek yemek için harcıyorlar. Danimarkalılar; raporda çevresel kalite, sivil katılım, eğitim, vasıflar, iş sektörü, kazanç, refah, kişisel güvenlik ve sosyal ilişkiler konularında da ortalamanın üstünde yer aldılar. Danimarkalıların %96’sı zor zamanlarında güvenebilecekleri bir yakınlarının olduğunu bildiriyor. OECD raporunda yer alan diğer ülkelerde ise bu oran ortalama %88.

Rapora göre, Danimarka’daki havanın kalitesi de ortalamadan yüksek. Danimarka’da oy kullananların ve önlisans programlarını bitirenlerin sayısı da rapordaki diğer ülkelere kıyasla oldukça fazla. Danimarkalıların yaklaşık %86’sı oy kullanırken 25-64 yaş arası yetişkinlerin %80’i de önlisans programını bitirmiş oluyor.

Danimarkalılar; iş hayatlarının oldukça esnek olduğunu, genellikle işe başlama saatlerini seçebildiklerini, öğle yemeği saatlerinin genelde iş arkadaşlarıyla benzer olduğunu ve bu sayede iş arkadaşlarıyla etkileşim içinde olabildiklerini ifade ediyor. Ayrıca, Danimarka’da her çalışan yılda en az 5 hafta ücretli izne sahip.

Ancak; günde daha az saatler çalışıyor olmaları, Danimarkalıların daha az iş yaptıkları anlamına gelmiyor. Raporun bulgularına göre, günde uzun saatler çalışmak verimliliği düşürüyor. Danimarkalılar; önem sırasında sağlık, eğitim ve çevre gibi konuları ön planda tutarken  iş ve kazanç gibi faktörleri arka plana koyuyor. Danimarkalılar, yüksek vergiler ödemelerine rağmen; Bloomberg’in raporuna göre, vergilerin ülkelerinin refahı adına harcandığını bildikleri için bu durumdan rahatsız değiller. Danimarka’nın 2016’daki Dünya Mutluluk Raporu’nda birinci sırada yer alması da şaşırtıcı değil.