Büyükelçi Neynski: Borisov ve Erdoğan Arasındaki Diyalog İkili İlişkilerin Yararına

0
257

İstanbul’daki Bulgar Ortodoks Eksarhlığı binasında BTV’ye demeç veren Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, “Boyko Borisov ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki diyalog meyve veren bir yatırımdır” dedi.

Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da restore edilen Balat’taki „Demir Kilise” (Sveti Stefan Kilisesi) Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov’un katılacağı törenle 7 Ocak Pazar günü ibadete açılacak.

Erdoğan ile yakınlığından dolayı Borisov’un bazı kişiler tarafından aldığı eleştirilerle ilgili Neynski, “Modern dünya ve diplomasi büyük ölçüde değişti. Artık her şey gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor ve geleneksel diplomasinin bu prosedürünün yerini kişisel temaslar, liderlerin görüşme, temaslarda bulunma ve planlanmadan birçok sorunu çözme imkanları aldı” dedi.

Neynski’nin ifadelerine göre Bulgaristan Başbakanı bu dinamik sürece başarıyla girmeyi başardı.

Büyükelçi, “Sanırım bir takım birikmiş önyargıların ve yanlış anlamaları veya telkinlerin üstesinden gelmeyi başardı. Bu diyalog her bir durumda büyük ölçüde ikili ilişkilerin yararınadır. Bu, çeşitli meyve veren bir yatırımdır” diye görüş bildirdi.

Neynski’nin ifadelerine göre Bulgaristan’ın Batı Balkanlara yönelik dış politikası son aylarda çok başarılı ve bu durum ülkemize büyük imkanlar sunuyor.

Büyükelçi, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, Avrupa Birliği’nin (AB) hem ekonomik, hem de güvenlik açısından çok önemli bir ortağıdır. Bu ekonomik bağlılık ve bu stratejik güvenlik hedefleri varken onların aşırı bir çarpışmaya girmesi düşünülemez”. Neynski, iki tarafın birbirine karşı daha yumuşak bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyor.

Neynski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başka ülkelerin ve Bulgaristan’ın sınırlarıyla ilgili Lozan Barış Antlaşması’na ilişkin açıklamaları hakkında şunları söyledi: “Avrupa standardına göre bu ifadelerin aşırı olmasına rağmen sonuçta Türkiye AB üyeliğinden vazgeçmiyor ve bu bir duygu değil, bir çıkar meselesidir. Türkiye, AB ile yakınlaşmasının ve ne zamansa üyesi olmasının kendi çıkarına olduğunu biliyor”.

Büyükelçi, Sofya ve Ankara arasında geçici problemler yaşansa bile diplomatik diyalog kanalları açıksa, siyasi liderler arasında iyi bir diyalog varsa, tüm sorunların çözülebileceğini izah etti.

Neynski, görevde bulunduğu iki yılın değerlendirmesini yaptı ve çok güzel şeylere imza atıldığını söyledi.

Diplomat, “Türkiye’de dramatik olaylar yaşandı, fakat aynı zamanda çok güzel şeyler de oldu. İkili ilişkilerimizin gelişiminden, restore edilen Demir Kilise’nin hizmete açılmasından bahsediyorum. Bu kilisenin şimdi açılması rastgele bir şey değil, bu ikili ilişkilerin gelişmesinin, diplomatik kanallarının açık olmasının, aracı olmaksızın sürdürülen diyalogun ve tabii ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizar angaje olmasının sonucunda olan bir şeydir” dedi.

Neynski, İstanbul’daki Bulgar topluluğunun bu yönde çaba sarf etmelerinden dolayı teşekkür ederek, onları gerçek bir Bulgar Rönesansı aydınları olarak niteledi.

Büyükelçi, Türkiye’nin kilisenin restorasyonu için yaklaşık 4 milyon avro kaynak ayırdığını anımsattı.

Neynski, FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Türk cezaevlerinde yatan Bulgarlarla ve yakınlarıyla konsolosların sürekli temas halinde olduklarını, Büyükelçiliğin ise her bir ayrı vakayı takip ettiğini belirtti.

Türkiye’de ve özellikle de İstanbul’da çok sayıda Bulgaristan göçmeni ikamet etmekte. Onlar, Bulgaristan vizesi almak, emeklilik, sosyal sigorta ve başka konularla ilgili birçok zorluklarla karşılaşıyorlar.

kaynak:kircaalihaber