Bulgaristan’da Dörtlü Balkan Zirvesi

0
174

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Romanya Başbakanı Mihai Tudose ve Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Bulgaristan’ın Varna şehrinde bir araya geldi.

Varna şehri yakınlarındaki Euxinograde Hükümet Rezidansı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Vuciç, “Boyko, Mihay ve Aleksis’e, Sırbistan ve İspanya ‘a uygulanan çifte standart yaklaşımı konusunda şikayetlerimi dinledikleri için teşekkür ederim.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleskis Çipras, Sırbistan’ın AB’ye doğru daha hızlı adımlarla ilerlemesi gerektiğini belirtti. Balkanlar’ın Avrupa açısından kritik bir bölge olduğuna işaret eden Çipras, “Geçmişte cepheleşme ve endişeler yaratan bu bölge bugünlerde iş birliği ortamı yaratabilir.” diye konuştu.

Romanya Başbakanı Mihai Tudose ise “Ülkelerimiz sadece bölgeye değil tüm dünyaya bir hoşgörü örneği teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan ve Romanya’nın ortak girişimleri ile Avrupa Birliği’nin en sağlam dış sınırlarından birini oluşturduğunu söyleyen Tudose, Romanya ve Bulgaristan’ın AB açısından büyük önem taşıdıklarını vurguladı.

Zirvenin ev sahipliğini yapan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırp mevkidaşının konuşmasına destek vererek, “Sırbistan’ın doğal yeri Avrupa Birliği’ndedir” dedi.

Borisov da Balkanlar’da herkesin eşit olduğunu, kimsenin “diğerlerden büyük olmadığını” belirtti.