‘Brexit’ Pazarlığında İlk Etap Tamamlandı

0
101

AB ile İngiltere arasındaki ‘boşanma’ görüşmelerinin ilk etabı mutabakatla tamamlandı. Ayrıntıların ele alınacağı ikinci tur görüşmelerin çetin geçmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki Brexit pazarlığında önemli ilerleme kaydedildi. Bütün tartışmalı konularda taraflar arasında mutabakat sağlandı. Böylece görüşmelerin yeni turu derhal başlatılabilecek. Yeni tur görüşmelerin konusu, AB ile İngiltere arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması olacak.

İngiliz Brexit Bakanı David Davis, Cuma sabahı yapılan görüşmelerde büyük aşama kaydettiklerini söyledi. Davis, “Daha önümüzde uzun bir yol var ancak Komisyon’un yeterli ilerleme sağlandığına kanaat getirmesinden son derece memnunum” dedi.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon AB ortak pazarından ve gümrük birliğinden çıkılmamasının tek opsiyon olduğunu ve bir sonraki aşamaya geçilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Sturgeon, “Ancak şeytan ayrıntıda gizlendiğinden bundan sonraki görüşmeler çok çetin geçecek. Yine de Britanya’nın AB’de kalmasını tercih ederim” dedi.