Bosna Savaşı’ndaki eski siyasi ve generallere 111 yıl hapis cezası

0
5

Bosna Hersek’te meydana gelen savaşta birçok insanın ölümüne neden olan eski siyasi ve generalden oluşan 6 kişiye toplamda 111 yıl hapis cezası verildi.

28 Kasım Çarşamba günü Hollanda’nın Lahey şehrinde, Bosna’da yaşanan ve bilerce insanın öldürüldüğü savaşta işlenen suçların mahkemesi düzenlendi.

Gerçekleşen mahkemeye mahkum olarak katılan eski 6 Hırvat generale, savaş esnasında, savaş kanunlarını çiğnemek, işkence yapmak ve Cenevre antlaşmasını ihlal etmekten dolayı toplamda 111 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, Bosna Hersek’teki sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti (HR-HB) Başbakanı ve Hırvat Savunma Konseyi (HVO) Başkanı Jadranko Prlic’e 25 yıl, HR-HB Savunma Bakanı Bruno Stojic’e 20 yıl, HVO ana üs komutanı eski general Slobodan Praljak’a 20 yıl, Praljak’ın yardımcılığını yapan Milivoj Petkovic’e 20 yıl, HVO askeri polis birimi komutanı Valentin Coric’e 16 yıl ve esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic’e 10 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme esnasında zehir içti

Savaş suçlusu bulunan ve 20 yıl ceza alan eski Hırvat General Slobodan Praljak, cezanın okunmasının ardından zehir içerek intihar etti. Duruşmanın ardından Slobodan Praljak’ın hayatını kaybettiği belirtildi.