Bosna Hersek’te Görmeniz Gereken 5 Şehir

0
848

Bosna Hersek kuşkusuz Balkanların en güzel ülkelerinden ve görülmesi gereken bir bölge. Avrupabir olarak sizler için Bosna Hersek’te görmeniz gereken 5 şehri derledik.

1.Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük kentidir. Başçarşi, Latin Köprüsü, Hünkar Camii, Umut Tüneli ve Gazi Hüsrev Bey Camii şehrin önemli ve görülmesi gereken noktaların başında gelmektedir.

2.Mostar

Bosna Hersek’in en önemli ve ünlü şehirlerinden birisi de kuşkusuz ki Mostar dır. Mostar Köprüsü, Kravice Şelalesi, Blagaj Tekija, Eski Pazar ve birçok tarihi dokusu ile Mostar’da muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

3.Tuzla

Saraybosna ve Banyalukadan sonra Bosna Hersek Cumhuriyetinin en büyük üçüncü şehridir. Adını şehrin altında bulunan tuz yataklarından almıştır. Şehrin merkezinde bulunan Tuz gölü, Merkez çarşısı, ve Doğu Bosna Müzesi görülmesi gereken önemli noktalardandır.

4.Banya Luka

Bosna Hersek Cumhuriyetinin en büyük ikinci kentidir. Vrbas Nehri, Ferhat Paşa Camii,  Banya Luka kalesi, ve Kurtarıcı İsa Klisesi şehrin önemli ziyaret noktalarını oluşturmaktadır.

5. Travnik

Travnik vezirler şehri olarak bilinir. Osmanlı Devleti onlarca devlet adamını bu bölgede yetiştirmiştir. Tam bir Osmanlı şehri olarak sayısız Camii ve Türbe’ye ev sahipliği yapmaktadır.