Benzin mi Dizel mi?

0
381

Uzun yıllardan beri yakıt verimliliği açısından dizel motorların benzinli motorlara kıyasla daha başarılı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yakıt tüketiminde sağladığı verimin dışında bakım maliyeti gibi birçok dezavantajı bulunsa da sunduğu verimli çalışma sayesinde günümüzde dahi öncelikle dizel motorlar tercih ediliyor.

Elektronik Kontrollü Supap Teknolojisi

Bir süredir benzinli motorların daha verimli hale getirilmesi için yapılan çalışmalar neticesinde sonuçların alınmaya başladığı belirtiliyor. Geliştirilen elektronik kontrollü akıllı supap teknolojisi sayesinde yakıt tüketiminin minimum seviyelere çekilebildiği ve performans konusunda da her hangi bir kayıp yaşanmadığının altı çiziliyor.

Proje ile ilgili alınan son bilgilerde teknolojinin araçlar üzerinde denenebilecek konuma geldiği ve yol testlerinden de başarılı bir şekilde çıkılması durumunda önümüzdeki yıllardan itibaren birçok markanın bu sisteme yer vereceği tahmin ediliyor.

Sistemin efektif bir şekilde çalışmaya başlaması ile birlikte dizel motorların geri planda kalabileceğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.