Balkanlar’da Görülmesi Gereken 10 Şehir

0
489

Muhteşem doğası, tarihi eserleri ve sıcak kanlı Balkan insanları ile, Balkanlar son yıllar’da turistlerin gözdesi konumuna geldi. Bizler de Avrupabir olarak sizin için Balkanlar’da görülmesi gereken 10 Şehir’i derledik.

1. Ohrid
Ülke : Makedonya

Makedonya’nın güneybatısında Ohrid Gölünün kıyısında bulunan kent ülkenin en büyük 8.ci şehridir, Arnavutluk sınırına gayet yakın konumdadır. Eşsiz doğası ile Balkanların önemli turistik noktalarından birisidir.

2. Prizren
Ülke : Kosova

Kosova’nın güneybatısında yer alan şehir, buram buram tarih kokmaktadır. Muhteşem tarihi kalıntıları ile tarihe yolculuk yapmak isterseniz Prizren doğru bir adres olacaktır.

3.Saraybosna
Ülke : Bosna Hersek

Bosna Hersek Cumhuriyetinin başkenti olan Saraybosna Miljacka nehri kenarında kurulmuş ve dağlarla çevrili ülkenin en kalabalık, ekonomi ve turizm açısından en gelişmiş şehridir.

4. Rijeka
Ülke : Hırvatistan

Rijeka Hırvatistan’ın en büyük limanıdır. Adriyatik Denizi’nin bir girintisi olan Kvarner Körfezi’nde yer alır. Hırvatisan’ın en önemli ve güzel şehirlerinden birisidir.

5. Dubrovnik
Ülke : Hırvatistan

Adriyatik denizi kıyısında bulunan, orta çağdan kalma tarihi eserleri, muhteşem doğası ile kesinlikle Balkanların en önemli turistik şehirlerinden birisi konumunda bulunmaktadır.

6. Kotor
Ülke : Karadağ

Unesco dünya miras listesinde bulunan, Adriyatik denizinin en büyüleyici yerlerinden biri olan Kotor köfezine (boka kotorska) adini veren etrafi surlala çevrili, masalı bir şehir konumunda yer almaktadır.

7. Koper
Ülke : Slovenya

Koper Slovenya’nın Adriyatik Denizi kıyısında bir şehiri ve ülkenin en büyük ticari limanıdır. Hem doğanın yeşil renginin hem de deniz ve kumun tadını çıkarmak isteyen turistler için önemli bir turizm noktasıdır.

8.Belgrad
Ülke : Sırbistan

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır. Tarihi dokusu ile Belgrad’ta tarihe yolculuk edeceksiniz.

9.Varna
Ülke : Bulgaristan

Varna, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında bir şehridir. Doğası ve Karadenizin eşsiz güzelliği ile Varna turistlerin görmesi gereken önemli Balkan şehirlerinden birisidir.

10. Mostar
Ülke : Bosna Hersek

Neretva nehrinin ikiye böldüğü şehir olan Mostar, özellikle Mostar köprüsü ve hikayesi ile ünlenmiş, tarihin adeta durduğu ve insanı büyüleyecek kadar güzellikleri barından en önemli şehirlerden birisidir Mostar.