Avrupa’nın en büyük camisinin temelleri bugün Fransa’da atıldı

0
545

Avrupa’nın en büyük camisi ve külliyesi olacak olan Strasbourg Eyüp Sultan Camisi’nin temelleri bugün dualar eşliğinde Strazburg’da atıldı. Temel atma törenine Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı.

Fransa’da Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Strazburg’da, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatı tarafından 1996 yılında satın alınan ve 21 yıldır cami olarak kullanılan alanın daha geniş ve modern bir hal alması için hazırlanan yeni projenin temel atma töreni bugün gerçekleştirildi.

Gerçekleşen temel atma törenine Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı. Temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanı sıra, Fransız yerel yöneticiler, Fransa’da faliyet göstern Türk Dernekleri üyeleri, Türk ve Fransız iş adamları da katıldı.

28 kubbesi ve 44 metre yüksekliğinde minareleri olacak

Strazburg’daki 15 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan Eyüp Sultan Camisi, 28 kubbeden ve 44 metre yüksekliğinde 2 minareden oluşacak. Camide, 3 bin kişi kapasiteli mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yanı sıra 600 araç kapasiteli otopark da bulunacak.

Avrupa’nın en büyük cami ve külliyesi olacak

Bugün Strazburg’da büyük bir tören ve katılımla temelleri atılan Eyüp Sultan Camisi, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük cami ve külliyesi olacak.