Avrupa’da telefonla en çok konuşan İki ülke: Türkiye ve Makedonya

0
98

Yapılan araştırmaya göre 2017’nin ikinci çeyreğinde Türkiye ve Makedonya, Avrupa’da cep telefonuyla en çok konuşan ülkeler listesinin zirvesinde.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan yeni pazar araştırması, Türkiye’nin 2017’nin ikinci çeyreğinde kişi başı 441 dakika aylık ortalama mobil görüşme süresi ile Avrupa ülkeleri arasında en fazla görüşme yapan ülke olduğunu ortaya koydu.

Yapılan araştırmada, 2017’nin ikinci finansal çeyreği itibarıyla telefon aboneliğinin yüzde 96 penetrasyona çıktığı görülürken, toplam 76 milyon 616 bin 147 mobil aboneye ulaşıldığı bilgisi aktarıldı.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla sabit telefon kullanımının bir hayli düştüğü tespit edilirken, sabit telefon kullanımının her yıl düzenli olarak düştüğü de kaydedildi.

Araştırma yapılan çeyrekte kişi başı 441 dakika aylık ortama mobil görüşme süresiyle Avrupa ülkeleri arasında açık ara birinciliğe oturan Türkiye, 2012 yılından bu yana zirvesinde olduğu listede yerini korumayı da başardı. Aynı listede Türkiye’nin en yakın takipçileri 295 dakika ile Makedonya olurken, İtalya 271 dakika ve Romanya’ 270 dakika ile listede üst sırada yer aldılar.