Avrupa’da Müslüman bir İsminiz varsa İş bulma İmkanınız daha zor

0
386

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucu Müslüman isimli insanların diğer insanlara oranla iş bulma imkanları daha düşük çıktı.

Yapılan deney sonuçlarına göre eğer isminiz bir İngiliz ismine benziyorsa oldukça şanslısınız. Çünkü yapılan iş başvurularında mülakat ihtimaliniz bir Müslüman ismine oranla çok daha yüksek.

Inside Out London tarafından düzenlenen deneyde aynı düzey bilgi ve beceri düzeyine sahip olan “Adam” ve “Mohamed” ismindeki iki aday ile deneme iş başvuruları yapıldı. Yaklaşık potansiyel 100 firmaya adayların CV’leri gönderildi. Sonunda Adam’a 12 mülakat daveti gelirken, Mohamed adındaki adaya sadece 4 mülakat daveti gönderildi.

Bu üzücü test sonucu, İngiltere’deki Müslümanların diğer dinlere kıyasla yönetim kademelerinde ve profesyonel organizasyonlarda bulunmaktan daha az tercih edilmekte olduğunu göstermekte.

Fransa’da da aynı sonuç elde edilmişti

Geçtiğimiz aylarda Fransa’da da aynı araştırma yapılmıştı. Fransa Çalışma Bakanlığı, aynı özelliklere sahip iki farklı isimdeki dosyayı şirketlere göndererek iş isteğinde bulunmuştu. Şirketlerin büyük bir bölümü Müslüman isme sahip dosyayı red ederken, diğer dosyayı kabul etmesi Fransa’da tartışmalara neden olmuştu. Fransa Çalışma Bakanlığı bu ırkçı uygulamanın böyle devam etmesi durumunda, bu şirketlerin isimlerinin ifşa edileceğini ve ceza verilebileceğini açıklamıştı.