Antalya Belediyesi Kosovalı Yetimleri Sünnet Ettirdi

0
301

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kosovalı yetim 100 çocuğu toplu sünnet töreniyle sünnet ettirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimiyle Kosova’da 100 yetim çocuk sünnet ettirildi. Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlenen sünnet şölenine Belediye Başkanı Menderes Türel’de katılarak sünnet olan çocukların yanlarında oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi daha önce de Bosna Hersek’in Mostar kenti üniversite öğrencileri için bir yurt inşa ettirmişti.

Gerçekleşen sünnet töreni hakkında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesinde Başkan türelin şu ifadelerine yer verildi.

GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Bizler dostluk ve kardeşlikte din, dil, ırk, etnik ayrımlar yapmayız, insanı yaradandan ötürü severiz” diyen Başkan Menderes Türel, “Eğer Osmanlı İmparatorluğu böyle yapmasaydı, adaletle davranmasaydı, Kosova’ya Balkanlar’a, Kafkasya’ya, Bağdat’a, Şam’a, Kudüs’e, Mekke ve Medine’ye, Kahire’ye, Cezayir, Libya ve Tunus’a kadar gidemezdi. İnsanlık tarihinde dostluk fidanları yeşerdiğinde her taraf refaha erişir, düşmanlık fidanları yeşerdiğinde her taraf fakirleşir. Biz her zaman dostluk ve kardeşlik fidanı ektik, gönül köprüleri kurduk, kurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KOSOVA DEMEK ANTALYA DEMEKTİR

Antalya’nın dünya turizminin liderleri arasında olan bir şehir olduğunu belirten Türel, “Turizm barışla yaşar ve barışa katkı yapar. Dünya barışına katkı yapmak bu sebeple de bizim de sorumluluğumuzdur. Bu yüzdendir ki, Amerika’dan, Kanada’dan, Çin’e, Moğolistan’a kadar her yerde kardeş şehirlerimiz var, birçok uluslararası platformda yer alıyoruz. Bu çerçevede Kosova gibi, tarihiyle, kültürüyle, güzel insanlarıyla kalbimizden bir parçayı o bıraktığımız yerlerde daha çok çalışıyoruz. Bu beraberlikler birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da güçlendiriyor. Biliyoruz ki, Kosova demek Antalya demektir” dedi.

ÇOK MUTLUYUZ

Başkan Türel şöyle devam etti: “Tarihimiz ve geleneklerimiz bizim kültürümüzdür, kimliğimizdir. Medeniyet, gelenekler korunarak gelişir. Kosova geleneklerini sevgiyle, güzellikle yaşatmaktadır. Esasen bütün Türkiye Kosova’ya gelmeli, ortak tarihi mirasımızı, bu güzel kültürü yerinde görmelidir. Biz Antalya olarak Yörük kültürü gibi, yağlı güreşler gibi birçok geleneğimizi yaşatmaya devam ediyoruz. Toplu sünnet törenleri hem bir geleneğimiz hem de bir sosyal yardımlaşma, dayanışma vesilemizdir.  İşte bu güzel geleneği Kosova’da gerçekleştirmek, bu vesileyle Kosovalı ailelerimize, çocuklarımıza destek olmak bizim için ayrı bir mutluluktur.”

İLERDE NİKAHLARINI DA KIYARIZ

Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara küçük yaşta eğitim, spor, sanat gibi birçok sahada destek olmaya çalıştıklarını anlatan Türel, “Biraz büyüdüklerinde sünnet törenlerine destek oluyoruz. Gençliklerinde de nikahlarını kıyıyoruz. Ben bu sebeple Antalya’nın bütün çocuklarını kendi çocuklarım gibi görürüm, severim. Şimdi artık Kosova çocukları da bizim evlatlarımızdır. Bu defa çocuklarımıza kirvelik yapacağız, inşallah ileride nikahlarını da biz kıyarız veya en azından şahitleri oluruz” diye konuştu.
İmkan oldukça Kosova’ya hep daha fazlasını yapmak istediklerini söyleyen Başkan Menderes Türel, “Kardeşliğiniz için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Kosova-Antalya gönül köprüsünü bugün biraz daha büyüttük, inşallah her zaman büyütmeye devam edeceğiz”  dedi.

Sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, soydaşların coşkusuna ortak olurken, şölen pastasını kesti.