ABD’nin Kudüs Kararına AB’den Tepki

0
103

AB iki devletli çözüme yönelik barış sürecinin yeniden başlatılmasını istiyor.

Avrupa Birliği Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planlarına tepki gösterdi. Brüksel’de Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşen Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Kudüs’ün statüsünün müzakerelerin ardından açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi:

“Avrupa Birliği, iki devletli bir çözüme yönelik anlamlı bir barış sürecinin yeniden başlatılmasını destekliyor. Bu çabaları zayıflatacak her türlü adımdan kesinlikle kaçınılması gerektiğine inanıyoruz. Müzakere yolu ile Kudüs’ün iki devletin de başkenti olması sağlanmalı.”

Carnegie Europe düşünce kuruluşunda siyasi uzman olarak çalışan Marc Pierini kararın gereksiz güvenlik riskleri oluşturacağını ifade etti:

“Bu kararın İsrail-Filistin barış sürecine yönelik zayıflayan umutlara hiç bir katkı sağlamadığını düşünüyorum. Gereksiz güvenlik riskleri oluşturuluyor.”

Uluslararası toplum Kudüs’ün nihai statüsünün /barış antlaşması imzalanması ile belirlenecek olması nedeniyle Kudüs’ü İsrailin başkenti olarak tanımıyor.